بهینه سازی پرتفوی با استفاده از مرز کارا

بهینه سازی پرتفوی با استفاده از مرز کارا

بهینه سازی سبد در امور مالی تکنیک ایجاد سبد دارایی است که سرمایه گذاری شما را به حداکثر بازده و حداقل ریسک برساند.

۱. بهینه سازی پورتفولیو چیست؟

بهینه سازی پورتفولیو فرآیند ایجاد یک سبد دارایی است که سرمایه گذاری شما حداکثر بازده و حداقل ریسک را داشته باشد. نگران نباشید اگر این اصطلاحات برای شما معنی نداشت، ما به تفصیل به بررسی هر یک خواهیم پرداخت.

۲. پورتفولیو به چه معناست؟

سبد سرمایه گذار اساساً سرمایه گذاری او در انواع دارایی‌های شرکت‌های مختلف است. به عنوان مثال، اگر در ۳ شرکت سرمایه گذاری دارید، پس این 3 شرکت سبد سرمایه گذاری شما را تشکیل می‌دهند.
اما چگونه می توان در یک شرکت سرمایه گذاری کرد؟ شما این کار را با خرید سهام آن شرکت انجام می دهید.

۳. دارایی، بازده و ریسک چیست؟

دارایی‌ها انواع مختلفی دارند. سهام چیزی است که اگر بخواهید در یک شرکت سرمایه گذاری کنید، خریداری می‌کنید. این موارد شامل، اما محدود به موارد زیر نیست:

اوراق قرضه
سهام
پول نقد
املاک

معمولاً هنگام ایجاد یک سبد، توصیه می شود دارایی‌های خود را متنوع کنید یا انواع مختلفی از دارایی‌ها را از شرکت‌های مختلف خریداری کنید. برای تمام دارایی‌ها، پس از یک دوره زمانی مشخص سود دریافت خواهید کرد. با این حال، ممکن است سود برای هر سرمایه‌گذاری که انجام می‌دهید یکسان نباشد.

این سود همان چیزی است که به آن بازده می‌گویند. به عنوان مثال، زمانی که ارزش سهام افزایش می یابد، بازدهی از سهام دریافت خواهید کرد و به طور مشابه، بازدهی از پول نقد به صورت سود دریافت خواهید کرد.

اما اگر شرکتی که سهامش را خریداری کرده‌اید ورشکست شود چه؟ این امر منجر به سقوط سهام آن در بازار سهام می شود و به جای کسب سود، سرمایه خود را نیز از دست خواهید داد. این همان چیزی است که به آن ریسک سرمایه گذاری می گویند.

یکی دیگر از جنبه های ریسک، نوسانات در ارزش دارایی است. برای دارایی‌های خاص، ارزش آن به شدت دارای نوسان است، یعنی زمانی که بازار بالا می رود، ارزش آن افزایش می یابد و متناسب با آن کاهش می‌یابد. در حالی که برخی دیگر از دارایی‌ها، مانند اوراق قرضه و برخی سهام ثابت، نسبتاً مقاوم‌تر در برابر شرایط بازار هستند، اما ممکن است در مقایسه با دارایی‌های با ریسک بالا، بازده کمتری داشته باشند.

پورتفولیوی خوب، پرتفویی است که حداکثر بازده سرمایه‌گذاری را با حداقل ریسک به ما می‌دهد، همانطور که قبلاً بحث شد.
سوال بعدی این است که چگونه از بین بی نهایت ترکیب ممکن برای پورتفولیوها تصمیم بگیریم که بهترین است؟

۴. نظریه پورتفولیو مدرن (MPT)

تئوری مدرن پورتفولیو، یا به عنوان دیگر تحلیل میانگین واریانس شناخته می‌شود که یک فرآیند ریاضی است که به کاربر اجازه می‌دهد بازده را برای یک سطح ریسک معین به حداکثر برساند.
این روش توسط H. Markowitz و در حالی که تنها تکنیک بهینه سازی شناخته شده نیست، بیشترین استفاده را دارد.
این روش فرض می‌کند که همه سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز هستند، به‌عنوان مثال، اگر بین پرتفوی‌های کم ریسک و پرخطر با بازدهی یکسان انتخابی وجود داشته باشد، سرمایه‌گذار یکی را انتخاب می‌کند که ریسک پایینی دارد.

بنابراین، MPT در مورد چیست؟
این شیوه تنوع دارایی‌ها را تشویق می کند. می‌گوید که دارایی A با واریانس بالا، اگر با دارایی‌های متنوع B و C ترکیب شود، که در آن A، B و C همبستگی کم یا بدون هیچ‌گونه همبستگی دارند، می‌تواند به ما یک سبد با واریانس کم در همان بازده بدهد.
این نکته اصلی نظریه پورتفولیو مدرن است.

۵. مرز کارا (Efficient Frontier) چیست؟

ما می دانیم که هر دارایی در یک سبد دارای نرخ بازده مورد انتظار و ریسک خاص خود است. امکان ایجاد ترکیب‌های متعددی از دارایی‌ها وجود دارد که بتواند بازده بالایی را برای سطح ریسک از پیش تعریف شده فراهم کند.
به همین ترتیب، پرتفوهای متعددی وجود دارند که کمترین ریسک را برای بازده مورد انتظار از پیش تعریف شده دارند.
مرز کارآمد نموداری با "بازده" در محور Y و "نوسان" در محور X است. مجموعه‌ای از پرتفوی بهینه را نشان می دهد که بالاترین بازده مورد انتظار را برای یک سطح ریسک معین و یا کمترین ریسک را برای سطح معینی از بازده مورد انتظار ارائه می‌دهد.

پرتفوهایی که خارج از مرز کارآمد قرار دارند، کمتر از حد مطلوب هستند، زیرا آنها بازده کافی برای سطح ریسک مورد نظر را ارائه نمی‌دهند و یا ریسک بالاتری برای نرخ بازده تعریف شده دارند.